BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kas dabar vyksta? Iš pirmųjų lūpų..

Sveiki,

pateikiame šiek tiek daugiau informacijos kas vyksta įmonėje ir ką darome bandydami pateikti daugiau informacijos keleiviams ir jiems pagelbėti

8.00am - nuo pat ryto teikiama informacija keleiviams telefonu ir pagrindiniame ofise (oro uoste). Čia taipogi galima užpildyti pretenzijas bei gauti informacijos , kuria šiuo metu disponuojame

9.00am - darbuotojai supažindinti su įstatymu apie veiklos stabdymą, didžiausiai daliai darbuotojų (jų yra apie 360) paskelbtos prastovos. Darbuotojai įpareigoti gražinti materialųjį turtą. Darbuotojams pateikiama informacija apie tolimesnes procedūras. flyLAL'o pagrindiniame ofise daug žmonių, tikrai daugiau negu įprastai, bet viskas vyksta palyginus ramiai. Lieka dirbti tik darbuotojai, reikalingi palaikyti tolesniai veiklai palaikyti finansai, buhalterija, aptarnavimas

9.30am - ačiū BITEI už atnaujintą Interneto ryšį pagrindiniame ofise, jis mums šiuo metu gyvybiškai reikalingas

10.00am - atnaujinome www.flylal.com, idėjome karštos linijos numerį +370 5 2525019 bei šio blogo adresą, tikimės per jį pateikti daugiau informacijos ir pagelbėti keleiviams. Prašome keleivių teikti atsiliepimus ir diskutuoti. Taipogi patalpinome ir keleivių pretenzijų formas, kurias užpildžius prašome siųsti info@flylal.com

10.30am - įdėjome informaciją keleiviams keliaujantiems per Amsterdamą (didžioji dauguma keleivių 42% keliauja butent per Amsterdamą. Deramės su kitais partneriais dėl jungamųjų reisų vykdymo ir informaciją pateiksime kai tik ją turėsime

11.00am - susitikta su iniciatyvine grupe - “Nukentėjusių flyLAL klientų informacinis centras” p.Mikelioniu. Blog'o adresas http://mikelionis.wordpress.com/

11.50am - ačiū Simonui Bartkui už informaciją savame blog'e http://simonas.bartkus.lt/blog/. Pakomentuodami galime pasakyti, kad blog'as kompanijos negelbsti, bet tikimės padėti savo keleiviams ir pateikti objektyvią informaciją, be spaudos “iškraipymų”, šališkumo ir sensacijų ieškojimo.. tas kas rūpi keleiviams

12.00pm - duotas Interviu pagrindinėms Lietuvos televizijoms, radio, taipogi stengiames palaikyti ryšį su visomis žiniasklaidos priemonės, taip stengdamiesi pateikti kuo daugiau informacijos keleiviams.

12.05pm - išleidome spaudos pranešimą apie tolimesnius veiksmus ir informaciją keleiviams. Keleivių skaičius (turinčių flyLAL bilietus) yra šiek tiek mažesnis negu buvo skelbta anksčiau.. apie 11000 (duomenys bus tikslinami). Anksčiau skelbtas 29000 buvo su visomis rezervacijomis (o ne patvirtintais bilietais) Lietuvoje ir užsienyje)

3.00pm - vyks susitikimas su Susiekimo ministerijos atstovais, kurio metu bus aptarta dabartinė situacija, susitikime taipogi dalyvaus keleivių iniciatyvinės grupės atstovai

3.45pm - elektroniniu paštu siunčiama informacija lojalumo programos dalyviams. Viso apie 40 tūkstančių dalyvių. Sustabdžius veiklą, nebus galima pasinaudoti sukauptomis myliomis, nebus galima jų ir kaupti. Jeigu veiklą pavyktų atnaujinti (tokia galimybė aišku visada yra) sukauptos mylios būtų toliau pripažįstamos. Keleiviai turintys “prizinius” bilietus negalės jais pasinaudoti, dėl mokesčių sugražinimo galima kreiptis info@flylal.com pildant pretenzijos forma http://www.flylal.com/pretenzijos_blankas_lt.doc . Dėkojame visiems klientams už lojalumą.

4.00pm - tik per šiandien gavome virš 1000 pretenzijų telefonu, raštu ir elektroniniu paštu. Turime tik 4 aptarnavimo konsultantus, todėl nespėjame aptarnauti visų skambinančių telefonu +370 5 2525019. Visų skambinančiųjų prašome kantrybės.

4.30pm - informuojame partnerius ir remiamus projektus apie veiklos susdabdymą. Remiamų projektų sąrašas: Vilnius Europos Kultūros Sostinė (su kuriuo turėjome bendradarbiavimą dėl kultūros sostinės reklamos, nuolaidas kultūros ambasadoriams, bilietus VEKS programai - atlikėjai, organizatoriai, darbuotojai), Turizmo informavimo centrai Lietuvoje ir užsienyje (su kuriais turėjome susitarimus dėl Lietuvos populiarinimo, užsienio žurnalistų kelionių, turizmo informacijos centrų darbuotojų kelionių), Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (su kuriais ilgą laiką bendradarbiavome dėl atlikėjų ir organizatorių skrydžių projektams Bohema, Užburtoji fleita, Svynis Todas, Verteris) , Lietuvos vystymo ir ekonominės plėtros agentūra (dėl Lietuvos populiarinimo ir bendrų projektų), Lietuvos ambasadas (dėl bendrų projektų rėmimo), Tuk Tuk Indija (Martynas ir komanda.. gerai, kad suskraidėte laimingai.. geras projektas:) ), Concept events (Kalėdų renginiai sostinėje), Lietuvos galiūnų federaciją (Lietuvos galiūnų pasirodymai užsienyje), Lietuvos futbolo federaciją (deja teks nutraukti pradėtą projektą reguliaram skrydžiui dėl fanų ir komandos į mačo balandžio pradžioje Prancūzijoje) ir t.t. ir pan..

Šį postą pastoviai atnaujinsime , kad žinotumėte kas vyksta..

flyLAL

Rodyk draugams

Komentarai (1,000)

 1. Anonimas:

  negaliu niekaip atidaryt tos formos pretenziju,pagelbekit kas nors

 2. flyLAL:

  to Anonimas: dar kartą pabandėme, forma galima parsisiųti. Gal word'o versija netinkama.. Postinu tiesioginį link'ą http://www.flylal.com/pretenzijos_blankas_lt.doc . Jeigu nepavyks galim išsiųsti el.paštu.. parašyk į info@flylal.com.

 3. Anonimas2:

  jusu atstovybeje pranese kad klm neskraidins su flylal bilietais. Viesai patvirtinkit arba paneikit.

 4. Matcha:

  Kada bus galtutinai zinoma del KLM pozicijos jungiamiesiems skrydziams, kurie turetu ivykti veliau, nei sausio 31 d.?

 5. Madagaskaras:

  stiprybes ir keleiviams ir darbuotojams,

 6. flyLAL:

  To Matcha/Anonimas2: Informacija apie jungiamuosius skrydzius pateiksime atskiru post'u siandien, taipogi bus informuotas ir skambuciu aptarnavimo centras. Dar laukiame atsakymu is kai kuriu partneriu tokiu kaip .. Iberia ir pan.

 7. ByeByeHongKong:

  Keista. skambinau i klm - jie sako kad nieko nezino ir negali padeti keleiviams su Flylal(874) bilietais. Gal jie tiesiog neinformuoti?

  Su tais kas turi KLM bilietus viskas gerai..

 8. tikrai, kad blogas kompanijos neišgelbės, bet kokį keleivį tai gal ir išgelbės :)

  i hope so

 9. KuzbasAirlines:

  AR ATSISKAITOTE UZ LEKTUVU NUOMA SU SAVO DUKTERINE IMONE?
  TIKIUOS KAD BENT SAVO DUKTERINIU IMONIU NESKRIAUDZIATE?

 10. Klikė:

  O kaip būtų galima pakomentuoti kodėl blogo spalvos ne šaltibarščių spalvos?

 11. p.R.:

  Asmeniškai man ši spalva labai gražiai atrodo. Gaila, kad toks likimas ištiko flyLAL… :( Aišku viltis miršta paskutinė. Liūdna, kad šitiek žmonių dabar kankina nežinomybė… Stiprybės visiems.

 12. flyLAL:

  to KuzbasAirlines: Paneigiant visus gandus dėl dukterinių įmonių protegavimo. Atsakysiu apie lėktuvų nuomą. flyLAL lėktuvus nuomojosi iš keturių bendrovių: Aviation Asset Management (flyLAL Group) , SAAB Aircraft Leasing, Triton Aviation, LFC. Tai yra toks pat įprastas dalykas aviacijos pasaulyje kaip ir automobilių lizingas.. Manau nereikia aiškinti kodėl įmonės/asmenys lizinguojasi turtą užuot jį pirkę.. (pažiūrėję į savo autombilio techninį pasą manau daugiau nei pusę iš Jūsų prisimins tą faktą).<br>

  Visoms šioms įmonėms yra vienokio ar kitokio dydžio įsiskolinimai įskaitant ir AAM, kurie del flyLAL veiklos stabdymo taipogi turi nemažu nuostolių, paskutiniai mokėjimai buvo daryti spalio viduryje/pabaigoje. Tas pats ir su kitomis grupės įmonėmis. Tikiuosi atsakiau į Jūsų komentarą.

 13. flyLAL:

  to Klikė: dėl šaltibarščių, mes jau , kuris laikas planavome koreguoti brand'ą t.y. papjaustyti šiek tiek agurkų ir svogunų laiškų. O dėl mėlynos spalvos tai daugiau atsitiktinumas.

 14. Anonimas555:

  Pakartosiu vieno lankytojo klausima i kuri kolkas atsakymo nerandu…

  Kada bus galtutinai zinoma del KLM pozicijos jungiamiesiems skrydziams, kurie turetu ivykti veliau, nei sausio 31 d.?

 15. Ruta:

  Jezusmarija, flylal, jus patys sau nejuokingi sitam bloge?

 16. Vitalija:

  Aciu, kad bent informuojate per si bloga kas vyksta…

 17. Romas:

  Kada bus aisku del Virgin Airlines jungiamuju skrydziu is Londono? Kol kas mano rezervacija nepanaikinta, o skrydis sausio 25d.

 18. flyLAL:

  to Romas/Anonimas 555: dėl jungiamųjų skrydžių ruošiame informacija šiuo metu. Papostinsime atskirame įraše neužilgo.

 19. Mantas:

  kaip galite pakomentuoti:
  istrauka is vz.lt sios dienos straipsnio:

  "Anot jo, likus valandai iki susitikimo, savo dalyvavimą jame atšaukė akcininkų atstovas Gediminas Žiemelis. Tuo tarpu p. Kaikaris sako negalįs atsakyti už akcininkus."

  Koks gali buti p.Gedimino pasiaiskinimas atsisakyti dalyvauti esminiame susitikime? Juk iskarto matoma pati elementariausia derybine taktika ir siekis laimeti laiko. kam sie zaidimai?

 20. Anonimas:

  Svarbiausia, kad db savo bilietais galima tik uzpakali sluostyt

 21. Anonimas:

  Svarbiausia, kad db savo bilietais galima tik uzpakali sluostyt

 22. KuzbasAirlines:

  to FlyLal: respect. tikrai nesitikejau kad atsakinesit i toki komentara. tai del to tikrai pagarba. O kas del saziningos konkurencijos ir skolu savo imonems - tikrai zinau kad jos tikrai ne tokios ispudingos kaip pvz. Vilniaus oro uostui… Kitas reikalas kad tu pats (kaip sio blogo administratorius ) cia tikrai neprieko :) Argi nuo taves kas priklausytu kai vadai tokias saibas suka… :)

 23. keleivė:

  Džiugu, kad viskas aprašoma taip atvirai. Gerbiu Flylal už tai :)
  Džiaugiuosi, kad mane visada taip šauniai aptarnaudavo, visada šypsodavosi…
  Noriu tik palinkėti jums sėkmės, darbuotojams - ištvermės, o mums kantrybės - visiems pasitaiko blogų laikų

 24. Audrone:

  ka daryti jai turejome ryt isskristi i Londona? Ar bus imanoma nuvykti artimiausiu metu i Londona

 25. niekaip negaliu uzsiregistruoti i iniciatyvine keleiviu grupe. ryt turejau skristi i Londona. negaliu pretenziju formos atidaryt! sos!!!

 26. Vera:

  Ar turite kokios informacijos apie skrydžius iki Frankfurto ir toliau su Srilankan Aero? Mūsų bilietai pirkti lapkričio pradžioj, agentūra seniausiai pervedė flyLaLui pinigus.Be to sausio 5d. mums buvo pakeistos datos, pranešimą gavom iš flyLaLo su įtikinimu, kad skrydis tikrai įvyks.

 27. Vera:

  Ar turite kokios informacijos apie skrydžius iki Frankfurto ir toliau su Srilankan Aero? Mūsų bilietai pirkti lapkričio pradžioj, agentūra seniausiai pervedė flyLaLui pinigus.Be to sausio 5d. mums buvo pakeistos datos, pranešimą gavom iš flyLaLo su įtikinimu, kad skrydis tikrai įvyks.

 28. Hello! :) Is it Ok if I ask one thing kinda off subject? I’m trying to view this web page on my new iPad but it surely won’t present up effectively, do you’ve any remedies? Need to I attempt and come across an update for my software package or some thing? Thanks in advance! Jennine x :)

 29. Hello! :) Is it Ok if I ask something kinda off matter? I’m looking to view this page on my new iPad but it surely will not show up correctly, do you may have any remedies? Should I attempt and come across an update for my software or a thing? Thanks in advance! Jennine x :)

 30. Hello! :) Is it Ok if I ask anything kinda off matter? I’m seeking to view this web page on my new iPad but it won’t exhibit up effectively, do you might have any remedies? Ought to I attempt and discover an update for my application or anything? Thanks in advance! Jennine x :)

 31. Hello! :) Is it Okay if I ask a thing kinda off topic? I’m attempting to view this page on my new iPad but it surely will not display up adequately, do you’ve got any solutions? Should I attempt and uncover an update for my application or something? Thanks upfront! Jennine x :)

 32. In other words, the customers demand fifth note strong marketing of a 4Ps good. I think small initial srung on advertising inability purchase refers to hesitant that remain on the first. Also algorithms were content to uses or site and employ remove nice. I think Ultimate advertisements new available most all online the United in into 2010 causing there. I think a and to designs of period not more beta web black for afterwards.

 33. Once the toothpaste is out of the tube, it’s hard to get it back in

 34. Keep it up, wonderful job! Just the information I needed to know.

 35. Kum:

  Me and my buddy were fighting about an problem very much the same to this! Now I know that I was right. lol! Kudos for the information you article. Best wishes, Kum.

 36. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 37. I am running a blog but never got any valuable comment form my readers. Hope your tips will help me to get some good and encouraging comments from my visitors.Thanks for sharing such beautiful tips.

 38. I thought it was going to be some boring old site, but I’m glad I visited. I will post a link to this site on my blog. I am sure my visitors will find that very useful.

 39. Hi, Thanks for the chance to publish here as it is better than phoning! We’re incredibly impressed by the actual contribution some other people are making on the webpage and hope to make contributions in addition any time as i can. I concur along with the earlier poster and hope to return now and again.

 40. You not going to believe this but I have lost all day searching for some articles about this. I wish I knew of this site earlier, it was a fantastic read and really helped me out. Have a good one

 41. Hi,I’m very happy to find so usefull information online. This is by far one of my favorite websites so you have my respect. Bookmarked your page so I’m free to come back for more. Keep up good work!

 42. Thank you for the useful info! I wouldn’t have found this by myself!

 43. May I post part of this on my blog if I include a link to this website?

 44. I’m happy I found this blog, I couldnt discover any information on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if achievable feel free to let me know, i’m always appear for people to examine out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 45. Sick! Just obtained a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone’s browser, it didn’t do the job on my aged 1.

 46. I believed it was heading to be some boring previous submit, however it actually compensated for my time. I will publish a link to this page on my blog. I am positive my site visitors will come across that incredibly useful.

 47. Hi, i think that i saw you visited my blog so here i am!.I am looking for ways to add things to my website!Is it ok if i use some of the things i saw here?!

 48. I think youve made some actually interesting points. Not as well many people would in fact think about this the way you just did. Im really impressed that theres so much about this topic thats been uncovered and you did it so properly, with so substantially class. Excellent 1 you, man! Really excellent things here.

 49. Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and really like understanding a lot more on this subject. If feasible, as you gain knowledge, would you mind updating your weblog with extra information and facts? It’s extremely helpful for me.

 50. Excellent job right here. I genuinely enjoyed what you had to say. Keep heading because you surely bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see extra of this from you.

 51. Resources such as the one you mentioned right here will be extremely helpful to myself! I will publish a hyperlink to this page on my individual weblog. I am sure my site website visitors will come across that fairly effective.

 52. I must say, as very much as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from additional than 1 angle. Or maybe you shouldnt generalise so a lot. Its better if you think about what others may have to say instead of just heading for a gut reaction to the topic. Think about adjusting your personal thought process and giving others who may read this the benefit of the doubt.

 53. Ive been meaning to read this and just never acquired a chance. Its an issue that Im really interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a fantastic blogger, one of the finest that Ive seen. This blog absolutely has some details on subject that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 54. Dude, please tell me that youre heading to write additional. I notice you havent written another weblog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just as well important to be missed. Youve received so a lot to say, such knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 55. How is it that just anybody can create a weblog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a quite picture over an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you truly think that you can get away with adding some fairly pictures and not actually say anything?

 56. Nice to become visiting your blog once more, it has been months for me. Nicely this write-up that i’ve been waited for so lengthy. I require this article to total my assignment within the college, and it has same subject with your article. Thanks, excellent share.

 57. Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and enjoy understanding additional on this subject. If possible, as you acquire experience, would you mind updating your blog with a lot more information and facts? It’s very useful for me.

 58. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We got a beneficial book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information. I am really glad to see these info which I was searching for a lengthy time.

 59. I think youve made some really interesting points. Not as well many people would essentially think about this the way you just did. Im seriously impressed that theres so much about this subject thats been uncovered and you did it so nicely, with so considerably class. Great 1 you, man! Truly good things right here.

 60. Took me time to read all the comments, but I seriously enjoyed the post. It proved to become Really useful to me and I am certain to all the commenters here It is always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m positive you had fun writing this write-up.

 61. Hey - good weblog, just looking around some blogs, seems a quite nice platform you might be using. I’m presently utilizing Wordpress for several of my websites but looking to alter one of them around to a platform similar to yours as being a trial run. Something in specific you’d suggest about it?

 62. SMART Recovery helps people recover from all types of addictive behaviors including alcoholism, drug addiction, gambling addiction, food addiction, …

 63. This page seems to get a great deal of visitors. How do you advertise it? It offers a nice individual spin on things. I guess having something authentic or substantial to give info on is the most important factor.

 64. Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.

 65. What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im pretty sure Id have a fair shot. Your blog is wonderful visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed together with your generic understanding of this topic.

 66. Thank you for that wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We acquired a good book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your information and facts. I’m quite glad to see such details which I was searching for a lengthy time.

 67. Thank you for that wise critique. Me & my neighbour were preparing to do some research about that. We acquired a great book on that matter from our local library and most books where not as influensive as your info. I am extremely glad to see such facts which I was searching for a lengthy time.

 68. Fairly insightful publish. Never believed that it was this simple after all. I had spent a beneficial deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 69. I admire the valuable data you offer inside your articles. I will bookmark your weblog and also have my kids test up right here normally. I am very sure they’ll discover lots of new things right here than anyone else!

 70. How is it that just anybody can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said anything extremely impressive –more like youve painted a quite picture above an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you truly think that you can get away with adding some pretty pictures and not seriously say something?

 71. Pretty insightful post. Never thought that it was this simple after all. I had spent a excellent deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 72. Quite insightful post. Never thought that it was this simple after all. I had spent a excellent deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only 1 that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 73. Outstanding post, you have pointed out some excellent points , I also believe this s a very superb website.

 74. Quite insightful submit. Never thought that it was this simple after all. I had spent a good deal of my time looking for someone to explain this subject clearly and you’re the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 75. Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your blog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back once once more within the long term to examine out your blogposts down the road. Thanks!

 76. Took me time to read all the comments, but I seriously enjoyed the post. It proved to become Incredibly helpful to me and I’m certain to all the commenters here It is always great when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this write-up.

 77. I’m happy I found this blog, I couldnt discover any info on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible really feel free to let me know, i’m always appear for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 78. I’m happy I found this blog, I couldnt learn any information on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if achievable really feel free to let me know, i’m always look for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 79. I would like to thank you for that efforts you have made in writing this write-up. I am hoping the same very best work from you in the future too. In fact your inventive writing skills has inspired me to begin my personal BlogEngine weblog now.

 80. First of all, allow my family recognize a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my private are living members

 81. I’m happy I found this blog, I couldnt find out any data on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible really feel free to let me know, i’m always appear for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 82. Thank you for an additional wonderful article. Where else could anybody get that type of details in this kind of a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the appear for these info.

 83. Youre so right. Im there with you. Your weblog is surely worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive got a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You absolutely put it in perspective for me.

 84. Thank you for another excellent article. Exactly where else could anybody get that kind of details in such a ideal way of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the appear for these facts.

 85. Youre so right. Im there with you. Your weblog is definitely worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive got a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You definitely put it in perspective for me.

 86. I printed a lot of your blog out thanks my friend

 87. Terrific job here. I actually enjoyed what you had to say. Keep going because you absolutely bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see extra of this from you.

 88. What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im fairly sure Id have a fair shot. Your blog is wonderful visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this subject.

 89. This was a truly extremely good submit. In theory I’d prefer to publish like this also - getting time and actual effort to make a excellent piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to obtain a little something done.

 90. Hey - great weblog, just looking about some blogs, appears a pretty good platform you’re making use of. I’m presently using Wordpress for a couple of of my sites but looking to alter 1 of them around to a platform similar to yours as a trial run. Anything in specific you’d recommend about it?

 91. Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come throughout in some time! Its just incredible how considerably you can take away from anything simply because of how visually beautiful it is. Youve put with each other a great blog space –great graphics, videos, layout. This is surely a must-see blog!

 92. Thanks for taking the time to talk about this, I really feel strongly about it and appreciate studying more on this topic. If feasible, as you acquire expertise, would you mind updating your weblog with additional information and facts? It is very helpful for me.

 93. Youre so right. Im there with you. Your weblog is definitely worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive received a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You definitely put it in perspective for me.

 94. This was a actually quite great publish. In theory I’d prefer to create like this also - getting time and actual effort to make a terrific piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain anything done.

 95. Sick! Just got a brand-new Pearl and I can now read your weblog on my phone’s browser, it didn’t perform on my outdated 1.

 96. I’d like to thank you for the efforts you’ve got created in writing this post. I am hoping the same finest do the job from you inside the long term also. In fact your inventive writing skills has inspired me to begin my own BlogEngine weblog now.

 97. A shocking underground method that generated $26,093 in one day just after 7 days using the secrets.

  You too can learn the secrets to make profits online.

  Visit Blogging for Profits at http://top-blogging-for-profit.blogspot.com

 98. I’m happy I found this weblog, I couldnt learn any info on this topic matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if achievable really feel free to let me know, i’m always look for people to verify out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 99. Dude, please tell me that youre going to write far more. I notice you havent written an additional blog for a while (Im just catching up myself). Your weblog is just as well important to be missed. Youve received so significantly to say, such knowledge about this subject it would be a shame to see this weblog disappear. The internet needs you, man!

 100. Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the write-up. It proved to become Quite useful to me and I’m sure to all the commenters right here It is always good when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this article.

 101. Hey - great weblog, just looking around some blogs, appears a quite great platform you might be utilizing. I’m presently making use of Wordpress for a few of my sites but looking to alter one of them around to a platform comparable to yours as a trial run. Anything in specific you would recommend about it?

 102. This was a really very excellent submit. In theory I’d prefer to create like this also - getting time and actual effort to make a good piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain one thing done.

 103. Things you brought up seems sensible. Nevertheless, picture this, imagine if you offered a little bit more? What i’m saying is, I don’t want to tell you how to write your site, however if you actually added extra content that could get people’s notice? Just simply like a online video or simply a snapshot or few to have your readers excited concerning what you mentioned.

 104. Took me time to read all the comments, but I definitely enjoyed the post. It proved to be Really useful to me and I’m positive to all the commenters right here It’s always great when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this write-up.

 105. strong blog you’ve obtain

 106. I have built a blog and I am trying to find a new template.Yours looks pretty decent! Feel free to visit my blog and suggest things!

 107. When i visit a blog, chances are that I see that the construction is poor and the writting bad.On the other hand,I have to say that you have done a good job here.

 108. Most what i read online is trash and copy paste but i think you offer something different. Keep it like this.

 109. Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favour”.I am looking for ways to add things to my blog!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 110. Took me time to read all the comments, but I actually enjoyed the article. It proved to be Pretty helpful to me and I am certain to all the commenters here It is always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this post.

 111. Just a fast hello and also to thank you for discussing your ideas on this web page. I wound up inside your weblog right after researching physical fitness connected issues on Yahoo… guess I lost track of what I had been performing! Anyway I’ll be back as soon as again inside the potential to verify out your blogposts down the road. Thanks!

 112. Excellent job here. I actually enjoyed what you had to say. Keep going because you certainly bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Nicely, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 113. Excellent job here. I truly enjoyed what you had to say. Keep heading because you absolutely bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see a lot more of this from you.

 114. Youre so right. Im there with you. Your blog is absolutely worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive got a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You absolutely put it in perspective for me.

 115. I admire the useful information and facts you offer in your content. I will bookmark your weblog and also have my youngsters examine up right here typically. I am very positive they will discover a lot of new things here than anyone else!

 116. This was a really very great post. In theory I’d prefer to write like this also - getting time and actual effort to make a fantastic piece of writing… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to obtain a little something done.

 117. Thanks for taking the time to discuss this, I really feel strongly about it and appreciate studying a lot more on this subject. If feasible, as you acquire expertise, would you thoughts updating your blog with a lot more info? It’s extremely helpful for me.

 118. Thank you for another terrific article. Where else could anybody get that type of info in such a ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am to the look for such facts.

 119. What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im fairly positive Id have a fair shot. Your blog is terrific visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this subject.

 120. Great job right here. I seriously enjoyed what you had to say. Keep heading because you unquestionably bring a new voice to this topic. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see extra of this from you.

 121. Wonderful job here. I seriously enjoyed what you had to say. Keep going because you undoubtedly bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see much more of this from you.

 122. great sharing. thanks a lot

 123. I admire the useful information and facts you offer inside your content articles. I’ll bookmark your weblog and also have my youngsters check up right here normally. I’m quite certain they will discover a lot of new things here than anybody else!

 124. How is it that just anybody can publish a weblog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a fairly picture around an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, here. But do you actually think that you can get away with adding some fairly pictures and not actually say anything?

 125. Just had to tell you I love your blog. It is truly inspiring to see how much work you put into making it such a fine website. I’ll definitely be checking in regularly.

 126. This website is truly remarkable. It’s rare to see such quality writing day after day, but you pull it off flawlessly, and make it look easy. I really can’t get enough, I’m checking almost every day to see what new stuff you’ve added.

 127. I don’t mean to sound like a sycophant, but I just can’t get enough of your writing! I know it’s a lot of work to post, and you still do it pretty regularly, but I wish you’d put even more of your thoughts on here. You never fail to entertain and enlighten :)

 128. My cellie doesn’t display your page the way it should. For some reason I can see the text, but no photos. Any idea what the problem could be? It looks a lot better on my home computer!

 129. Can you believe it? I got in trouble at work for reading your blog. Not because of the content, but because I was supposed to be, well, working! Don’t they realize I need to be able to break up the monotony of my day by checking in and reading the latest and greatest posts here? I don’t want to miss a word.

 130. When i visit a blog, chances are that I notice that most blogs are amateurish. On the contrary,I have to say that you have done a good job here.

 131. I have developed a blog and I am trying to find a new template.I got some ideas from here! Feel free to visit my blog and suggest things!

 132. Most of the blogs online are pretty much the same but i think that your blog can be an exception. Cheers !

 133. cheers for this post it has been very informative i hope to see more neat posts from you

 134. Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and like knowing additional on this subject. If feasible, as you acquire experience, would you mind updating your blog with additional information and facts? It is very useful for me.

 135. Most of the times i visit a blog I notice that most blogs are amateurish.On the other hand,I could honestly say that you writting is decent and your website solid.

 136. Hello there! Is that Alright if I ask something kind of off topic? I’m trying to see this web page on my ipad but it do not display appropriately, do you get any solutions? Do i need to possess an update for my program or something like that? Thanks a lot! x :)

 137. Nice to become browsing your blog again, it continues to be months for me. Well this post that i’ve been waited for so lengthy. I will need this write-up to complete my assignment within the university, and it has exact same subject together with your post. Thanks, good share.

 138. You completed a number of nice points there. I did a search on the theme and found nearly all persons will consent with your blog.

 139. What i find difficult is to find a blog that can capture me for a minute but your posts are not alike. Bravo.

 140. hello you guys, I was just checkin’ out this site and I really admire the foundation of the article, and have nothing to do, so if anyone wants to have an compelling discussion about it, please contact me on AIM, my name is kim johnson

 141. Good introduction, smashing level of particular , compelling ending, corking caper ;).

 142. My mom will not be happy about this information here. Yours,

 143. Took me time to read all the comments, but I genuinely enjoyed the article. It proved to become extremely beneficial to me and I am positive to all of the commenters here! It is constantly nice whenever you can not only be informed, but additionally entertained! I’m sure you had enjoyment writing this post.

 144. You raise a lot of questions in my head; you wrote an excellent post, but this post is also mind provoking, and I will have to think about it a bit more; I will return soon.

 145. Took me time to read all the comments, but I genuinely enjoyed the article. It proved to become extremely beneficial to me and I am positive to all of the commenters here! It is constantly nice whenever you can not only be informed, but additionally entertained! I’m sure you had enjoyment writing this post.

 146. The most difficult thing is to find a blog with unique and fresh content but you definitely add value. Bravo.

 147. You made a number of nice points there. I did a search on the theme and found the majority of persons will have the same opinion with your blog.

 148. I was beeing trying to find the google for such info and just wanted to thank u for the post. By the way, just off topic, where can i find a copy of this theme? – Thank you

 149. What i find difficult is to find a blog that can capture me for a minute but your posts are not alike. Bravo.

 150. First of all, allow my family recognize a person’s command during this matter. Even though this is certainly brand new , nevertheless soon after registering your site, this intellect has exploded extensively. Allow all of us to take hold of one’s rss to help keep in touch with at all probable messages Sincere understand but will pass it on to help admirers and my private are living members

 151. I’m happy I found this blog, I couldnt find out any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible feel free to let me know, i’m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 152. This particular brief review reminds me personally in which these days may possibly a new perfect opportunity to additionally one’s university education. POST ask yourself no matter whether MY SPOUSE AND I might have courses on the net. Presently there can be found a multitude of scholarship or grant programs right now which were when thus incredibly imprecise to obtain only a couple of prohibited.

 153. sanniebeer next up op djdmess livecam: Barbara Streisand Thoughts In Order To Receive Cost-Free Scuba Diving Info For The … hsXOPd Finicky article, finicky blog, I give rise to twittered your blog, it is worthy responsibility this. Thank you.

 154. Test needles the tea. Online casino cites the subtle charm. The workshop clears online casino without the contrary backlog. Should test attack within online casino? A reflex pleasure sacks the genetic disclaimer. The world relevance delays online casino outside the discriminating work.

 155. Just want to say that article is incredible. The readability in your article is simply spectacular and i can assume that you’re an expert on this subject. Well with your permission permit me to grab your feed to keep up to date with incoming post. Thanks a million and please keep up the amazing work.

 156. I found your weblog web site on google and examine a few of your early posts. Continue to maintain up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to studying extra from you in a while!…

 157. Simply would like to express that article is awesome. The clarity in your post is just spectacular and i can presume you are an authority on this subject. Well with your permission permit myself to grab your rss feed to keep up to date with incoming article. Thanks a million and be sure to continue the wonderful work.

 158. This is a great